تحقیق تاریخ تعزیه در ایران

دانلود تحقیق با موضوع تاریخ تعزیه در ایران، در قالب word و در 53 صفحه، قابل ویرایش، شامل: مقدمه تعزیه در دوران صفویه دوره زندیه دوران قاجاریه تعزیه نمودی مذهبی، ملی، ایرانی و هنری ارزش و اعتبار تعزیه بخشی از متن تحقیق: مقدمه: تعزیه در لغت به معنی سوگواری بر پای داشتن یادبود عزیزان از دست رفته، تسلیت، امرکردن به...

ارتباط با ما

... دانلود ...

دانلود تحقیق با موضوع تاریخ تعزیه در ایران،

در قالب word و در 53 صفحه، قابل ویرایش، شامل:

مقدمه

تعزیه در دوران صفویه

دوره زندیه

دوران قاجاریه

تعزیه نمودی مذهبی، ملی، ایرانی و هنری

ارزش و اعتبار تعزیه

بخشی از متن تحقیق:

مقدمه:

تعزیه در لغت به معنی سوگواری بر پای داشتن یادبود عزیزان از دست رفته، تسلیت، امرکردن به صبر و پرسیدن از خویشان مرده است، ولی در اصطلاح به گونه های نمایش مذهبی منظوم گفته می شود که در آن عده ای اهل ذوق و کار آشنا در مناسبت های مذهبی و به صورت غالب، در جریان سوگواری های ماه محرم برای باشکوه تر نشان دادن آن مراسم و یا اولیای خدا به روز رستخیز، تشفی خاطر. بازیافت تندرستی و یا برای نشان دادن ارادت و اخلاصی فزون از اندازه به اولیا به ویژه اهل بیت پیامبر (ص) با رعایت آداب و رسوم و تمهیدهایی خاص و نیز بهره گیری از ابزارها و نواها و گاه نقوش زنده برخی از موضوعات مذهبی و تاریخی مربوط به اهل بیت به ویژه واقعه کربلا را پیش چشم بینندگان باز آفرینند.

بی تردید تعزیه نمایش مذهبی و ملی ایرانیان است و شیعیان ایران با عشق به ائمه اطهار (ع) رویکردی درخور به این آیین تاریخی داشته اند. اگر چه در مورد تاریخ و ویژگی های تعزیه در ایران کتاب های ارزشمندی به چاپ رسیده است اما، تاکنون تاریخ پیدایش تعزیه به صورت دقیق مشخص نبوده است. صادق همایونی نویسنده و پژوهشگر صاحب نام که پیش از این کتاب های با ارزشی از جمله «تعزیه در ایران» و «تعزیه و تعزیه خوانی» از او منتشر شده است، در این کتاب با کاوشی درخور توجه کوشیده است که با استناد به مدارک و اسناد گوناگون تاریخی، شیراز دوران زندیه را به عنوان خاستگاه تعزیه معرفی کند.

در مورد تعزیه ها و اینکه چگونه، کی، کجا و در چه زمانی پدید آمده اند، گفتگوهای زیادی شده ولی تاکنون مسلم نشده است که کدام یک از اظهار نظرها و احتمالات قریب به یقیینی که در این زمینه مطرح است بر سایرین مرحج است. به طور کلی سه نظریه در این باره وجود دارد. نظریه ای پدید آمدن تعزیه را مربوط به دوران صفویه می داند. نظریه دیگری آن را محدود به دوران زندیه می شمارد و نظر سومی، این پدیده شگرف مذهبی، ملی، هنری را به دوران قاجاریه منسوب می دارد.

ناگفته نماند که مراد و مقصود از تعزیه در این گفتار معنی و مفهوم مطلق نمایشی آن است و بس نه مفهومی که در لغت از آن استنباط می شود که عزاداری را به صور مختلف شامل است. در واقع آن امری مورد نظر ماست که در آن عناصر شعر حماسی و غنایی، حرکت، گفتگو و موسیقی-که پیوسته در کنار آن بوده-موجبات تأثیر نمایشی آن را با در آمیختن به هم فراهم کرده اند و...

لینک کمکی