تحقیق بگماتیت

دانلود تحقیق در مورد بگماتیت، در قالب word و در 6 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن تحقیق: محلول هایی را که در مراحل آخر سرد شدن و انجماد ماگما تولید می شوند، محلول های گرمایی می نامند. از تبلور این محلول ها، سنگ آذرین بسیار درشت دانه ای موسوم به پگماتیت تشکیل...

ارتباط با ما

... دانلود ...

دانلود تحقیق در مورد بگماتیت،

در قالب word و در 6 صفحه، قابل ویرایش.

بخشی از متن تحقیق:

محلول هایی را که در مراحل آخر سرد شدن و انجماد ماگما تولید می شوند، محلول های گرمایی می نامند. از تبلور این محلول ها، سنگ آذرین بسیار درشت دانه ای موسوم به پگماتیت تشکیل می شود از واژه لاتین پگمات به معنی به هم بافته شده مشتق شده است. کوارتز و فلدسپات پتاسیم دار کانیهای اصلی حاصل از تبلور محلولهای گرمایی هستند. پگماتیت ها صرفا بر مبنای اندازه های غیر عادی دانه های کانی موجود قابل تشخیص اند.

در معدودی از پگماتیت ها دانه های فلدسپات پتاسیم و کوارتز رشد در هم داشته و اساساً یک واحد را تشکیل می دهند. در این پگماتیت ها کوارتز رنگی تیره تر از فلدسپات داشته و در نتیجه شکل کلی آن شبیه کتیبه های باستانی آشوری و بابلی است. به همین علت این نوع رشد در هم به ساختار گرافیک شهرت یافته است (از واژه لاتین گرافین به معنی نوشتن مشتق شده است)

فراوانترین پگماتیت ها، پگماتیت های گرانیتی هستند. بعضی از پگماتیت ها به علت داشتن عناصری مانند لیتیم، نیوبیوم، تانتالیم، اورانیم و خاکهای کمیاب حائز اهمیت اقتصادی هستند. در بعضی از ماگماها مقدار آب به حدی زیاد است که تحت شرایط معینی سبب می شود که یک فازی گازی که با فازهای مایع و جامد در حال تعادل است، از ماگما جدا شود که از نظر تشکیل پگماتیت ها اهمیت زیادی ندارد.

پگماتیت های ماگمایی، در آخرین مرحله تحول عادی سنگ های آذرین از مایعات باقی مانده که از نظر آلوموسیلیکاتهای قلیایی و مواد فرار غنی هستند، تشکیل می شود که این مواد فرار به مقدار زیادی دمای تبلور و ویسکوزیته محلول های سیلیکاته را پایین می آورند. چون این مواد گازی دارای وزن ملکولی کمی نسبت به سایر سیلیکات های ماگما هستند. لذا نسبت مولار آن ها بالاست و روی پتانسیل شیمیایی تاثیر خیلی زیادی دارند، برای همین می تواند در تبلور و واکنش مایعات سیلیکاته تاثیر خیلی زیادی داشته باشد. به علاوه اثر فشار روی تعادل سیستم هایی که دارای فاز گازی هستند نیز خیلی زیاد است...

لینک کمکی