تحقیق مقایسه ریز پردازانده cpu intel , amd

ریز پردازانده (: (cpu  ریزپردازنده برای کامپیوتر مانند مغز برای انسان است، به ریز پردازنده واحد پردازش مرکزی یا cpu نیز می گویند.  مقایسه Amd و Intel  در مقایسه کلی در مدلهای مساوی از این دو سری می توان گفت که کش CPU های Intel بیشتر از AMD است. CPU های...

ارتباط با ما

... دانلود ...

ریز پردازانده (: (cpu

 ریزپردازنده برای کامپیوتر مانند مغز برای انسان است، به ریز پردازنده واحد پردازش مرکزی یا cpu نیز می گویند.

 مقایسه Amd و Intel

 در مقایسه کلی در مدلهای مساوی از این دو سری می توان گفت که کش CPU های Intel بیشتر از AMD است. CPU های Intel کارهای موازی را بهتر انجام می دهند ولی اگر دو مدل مساوی از این دو مارک را در کنار هم بگذاریم CPU های Intel بین 50 تا 100 هزار تومان در مدلهای بالا گرانتر از AMD هستند.

 نمی توان گفت کدام CPU برای چه کاری بهتر است. اگر نرم افزاری بر اساس معماری و تواناییهای Intel طراحی شده باشد در صورت استفاده از Intel بهتر می توانید با آن کار کنید. اگر بازی یا برنامه بر اساس دستورات AMD طراحی شده باشد AMD آن را بهتر اجرا می کند.

به طور کلی AMD به دلیل قیمت پایین تر بهتر از Intel است. در واقع شما با یک هزینه ثابت می توانید CPu ی قویتری از سری AMD نسبت به Intel تهیه کنید.

مسائل دیگری را هم باید در نظر گرفت و ان این است که مادربردهای Intel با امکانات مساوی معمولا گرانتر از AMD هستند

 در سال 1999 وقتی AMD اولین پردازنده 1 گیگاهرتزی رو عرضه کرد و اینتل مجبور شدند برای حفظ بازار پردازنده پنتیوم 4 را که هنوز مراحل طراحیش تموم نشده بود را ارائه کنند خوب کلاک این پردازنده ها از 1.2 گیگاهرتز شروع میشد ولی در عمل از 1 گیگاهرتزی های AMD ضعیف ترر بودند، از اینجا دعوای اینتل و AMD سر سرعت و کارایی شروع شد و لی با این حال که پردازنده های K 7 قویتر از پنتیوم 4 بودند. که I ntel از Amd عقبافتاد و در سال 2002 وقتی پردازنده های سری ATHLON XP رو عرضه میکرد روش نامگذاری رو تغییر داد و هر پردازنده رو با توجه به نتایجی که در بنچمارکها داشت با پردازنده های اینتل مقایسه کرد و چون مثلا 1800 + از پنتیوم 1800 در مقایسه ها بهتر عمل کرده بود اسمش رو گذاشت 1800 + در حالیکه ٿرکانسی حدود 1.5 گیگاهرتز داشت.

 و از اون زمان به این رویه ادامه داد البته بعد ها که پردازنده های دو هسته ای اومدند و یا معماری اینتل به کلی تغییر کرد AMD همچنان با همون معیار قدیمی به کارش ادمه داد.

 شروع توزیع پردازشگرهای دو هسته ای:

 ماجرا ز آنجا شروع شد که تیم طراحی Intel در کورس رقابت برای بالا بردن سرعت پردازش پردازنده به مشکلات بزرگی از جمله مصرف بالای آنها، تولید فراوان حرارت و همچنین در بالاترین درجه اهمیت قرار گرفت سرعت پردازش روبرو شد که عملا دسترسی به سرعت های بالاتر از 4 گیگاهرتز را غیر ممکن می ساخت.

در این لحظه بود که پردازنده Intel Core Due با ساختاری کاملا متفاوت ابتدا برای لپ تاپ ها و پس از تغییراتی با نام Intel Core 2 Due برای کامپیوترهای دسک تاپ معرفی شد.

ساختار این پردازنده بطور کامل با تکنولوژی بکار رفته در پردازنده های P 4 متفاوت است و بر مبنای تکنولوژی کم مصرف Pentium M بوده که آن نیز بر مبنای تکنولوژی Pentium 3 می باشد

لینک کمکی