زندگی نامه کوروش کبیر

دانلود زندگی نامه کوروش کبیر، در قالب doc و در 30 صفحه، قابل ویرایش، شامل: زندگی نامه کوروش کبیر از تولد تا آغاز جوانی کوروش کبیر نخستین نبرد کوروش شفقت کوروش بر گرفته از کتاب یهودیان باستان اثر ژوزف فوکه درگذشت کوروش بخشی از متن زندگی نامه: از تولد تا آغاز جوانی کوروش کبیر: دوران خردسالی کوروش کبیر را...

ارتباط با ما

... دانلود ...

دانلود زندگی نامه کوروش کبیر،

در قالب doc و در 30 صفحه، قابل ویرایش، شامل:

زندگی نامه کوروش کبیر

از تولد تا آغاز جوانی کوروش کبیر

نخستین نبرد کوروش

شفقت کوروش بر گرفته از کتاب یهودیان باستان اثر ژوزف فوکه

درگذشت کوروش

بخشی از متن زندگی نامه:

از تولد تا آغاز جوانی کوروش کبیر:

دوران خردسالی کوروش کبیر را هاله ای از افسانه ها در برگرفته است. افسانه هایی که گاه چندان سر به ناسازگاری برآورده اند که تحقیق در راستی و ناراستی جزئیات آن ها ناممکن می نماید. لیکن خوشبختانه در کلیات، ناهمگونی روایات بدین مقدار نیست. تقریباً تمامی این افسانه ها تصویر مشابهی از آغاز زندگی کوروش کبیر ارائه می دهند، تصویری که استیاگ (آژی دهاک)، پادشاه قوم ماد و نیای مادری او را در مقام نخستین دشمنش قرار داده است.

استیاگ-سلطان مغرور، قدرت پرست و صد البته ستمکار ماد-آن چنان دل در قدرت و ثروت خویش بسته است که به هیچ وجه حاضر نیست حتی فکر از دست دادنشان را از سر بگذراند. از این روی هیچ چیز استیاگ را به اندازه دخترش ماندانا نمی هراساند. این اندیشه که روزی ممکن است ماندانا صاحب فرزندی شود که آهنگ تاج و تخت او کند، استیاگ را برآن می دارد که دخترش را به همسری کمبوجیه پارسی-که از جانب او بر انزان حکم می راند-درآورد.

مردم ماد همواره پارسیان را به دیده ی تحقیر نگریسته اند و چنین نگرشی استیاگ را مطمئن می ساخت که فرزند ماندانا، به واسطه پارسی بودنش، هرگز به چنان مقام و موقعیتی نخواهد رسید که در اندیشه تسخیر سلطنت برآید و تهدیدی متوجه تاج و تختش کند. ولی این اطمینان چندان دوام نمی آورد. درست در همان روزی که فرزند ماندانا دیده می گشاید، استیاگ را وحشت یک کابوس متلاطم می سازد. او در خواب، ماندانا را می بیند که به جای فرزند بوته ی تاکی زاییده است که شاخ و برگهایش سرتاسر خاک آسیا را می پوشاند. معبرین درباره ی در تعبیر این خواب می گویند کودکی که ماندانا زاییده است امپراتوری ماد را نابود خواهد کرد، بر سراسر آسیا مسلط گشته و قوم ماد را به بندگی خواهد کشاند.

لینک کمکی