تحقیق بررسی اثر بخش آموزشی مهارت های اعتبارتی بر سلامت روان شناسی دانش

دانلود تحقیق با موضوع بررسی اثر بخش آموزشی مهارت های اعتبارتی بر سلامت روان شناسی دانش، در قالب word و در 209 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن تحقیق: استقلال نسبی از والدین و وابستگی به گروه همسالان و دوستان، رشد و تحول مفهوم خود و هویت یابی اجتماعی و جنسی، اتتخاب رشته...

ارتباط با ما

... دانلود ...

دانلود تحقیق با موضوع بررسی اثر بخش آموزشی مهارت های اعتبارتی بر سلامت روان شناسی دانش،

در قالب word و در 209 صفحه، قابل ویرایش.

بخشی از متن تحقیق:

استقلال نسبی از والدین و وابستگی به گروه همسالان و دوستان، رشد و تحول مفهوم خود و هویت یابی اجتماعی و جنسی، اتتخاب رشته تحصیلی، برنامه ریزی برای دانشگاه و انتخاب شغل از جمله عواملی هستند که برای نوجوانان تنیدگی هایی را ایجاد می کنند (فورنت و همکاران، 1998) این عوامل تنیدگی زا توأم با خواست ها و تقاضاهای آموزشی در محیط مدرسه و انتظارات والدین از نوجوانان، سلامت و بهداشت روانی آن ها را به مخاطره می اندازد و بر عملکرد کلی و تحصیلی آنها تأثیر منفی می گذارد (نایمی و واینیوماکی، 1999)

پژوهش ها حاکی است افرادی که در رویارویی با چنین مسائلی فاقد توانایی های لازم و اساسی هستند، آسیب پذیر بوده و مشکلاتی نظیر افسردگی، اضطراب، تنهایی و احساس طردشدگی، کمرویی، خشم، تعارض بین فردی و... را تجربه می کنند. در عین حال پژوهش های بی شماری حاکی است که بسیاری از مشکلات بهداشتی و اختلالات روانی-عاطفی، ریشه های روانی-اجتماعی دارند و ارتقای مهارت های مقابله ای و توانایی های روانی-اجتماعی در بهبود و سلامت روانشناختی افراد بسیار مؤثر است. این توانایی ها فرد را برای مقابله مؤثر با موقعیت های تعارض زا یاری می کند و شخص را قادر می سازد تا در رابطه با سایر افراد جامعه، فرهنگ و محیط خود به گونه ای مثبت و سازگارانه عمل کرده و سلامت به ویژه سلامت روانی خود را تامین کند. به همین دلیل در سال های اخیر آموزش مهارت های زندگی برای آماده نمودن افراد هنگام مقابله با مشکلات و فشارهای زندگی و ایجاد رفتارهای مثبت و کاهش رفتارهای منفی و در نتیجه دست یابی به زندگی موفقیت آمیز مورد توجه روانشناسان و دست اندر کاران نظام های آموزشی قرار گرفته است.

برنامه های آموزشی مهارت های زندگی به دامنه وسیعی از مهارت های زندگی به دامنه وسیعی از مهارتها برمی گردد، اما مهارت های اجتماعی و ارتباطی از جمله مهارت هایی می باشد که آموزش این مهرت ها تأثیر قابل توجهی بر کاهش رفتارهای منفی و افزایش رفتارهای مثبت و سازگارانه داشته است. در حقیقت ارتباط بین فردی، یکی از مهم ترین توانایی های بشر است، اما برخی افراد در برقراری ارتباط، مهارت لازم را نداشته و یا پاسخ های آن ها، اغلب اثری منفی بر ارتباط دارند و همین سدهای ارتباطی ممکن است به تنهایی و کناره گیری اجتماعی و نیز عدم کارایی تحصیلی و شغلی فرد منجر شود. حتی برخی از صاحب نظران معتقدند که اختلالات روانی در اصل ناشی از مشکلات مربوط به ارتباط نامناسب است و بیمار روانی از روابط انسانی محروم مانده است (بولتون ترجمه سهرابی، 1381). بنابراین با آگاهی از نقش مهارت های اجتماعی در تأمین سلامت روانشناختی افراد و با توجه به اهمیت یادگیری این مهارت ها برای مواجهه با مسائل و مشکلات روزمره و تأثیر آن بر بهبود زندگی فردی و اجتماعی، این تحقیق در صدد است تا میزان اثر بخشی آموزش این مهرت ها در سلامت روانشناختی دانش آموزان مراجعه کننده به مراکز مشاوره را بررسی کند.

بیان مسأله:

انسان امروزی به لحاظ پیچیدگی های زندگی، وسعت و سرعت تغییرات، با چالش های فراوانی روبه روست که این چالش ها در قرن آینده بارزتر خواهد شد (دلور؛ ترجمه فقیهی و رئوف، 1375) چالش ها و بحران هایی مانند چالش بین جهانی شدن و بومی ماندن، بحران جمعیت، بحران سلامتی و تغذیه، دگرگونی های فن آوری و شرایط حرفه ای، آثار فن آوری نوین ارتباطی بر مهارت های اجتماعی اجتماعی و خلق و خوی، مشکلات خانوادگی و اشتغال والدین در بیرون از منزل، افزایش فشارهای روحی و روانی و... که هر یک از این عوامل، مشکلاتی را بر چگونگی زندگی افراد و رفتارهای اجتماعی و فردی آنان تحمیل می کند.

لینک کمکی