سمینار درباره دوربین های مدار بسته (آنالوگ و دیجیتال)

PAL-SECAM-NTSC...Mega Pixels چیست؟ با هر تصویر، چه با دوربین گرفته شود و چه با چشم انسان، مقداری تحریف و تغییر شکل و به عبارتی نویز (noise) وجود دارد. انسان برای درک تصاویری که می بیند نیازی ندارد هیچ کاری در مورد فیلتر کردن و از بین بردن نویزهای یک تصویر انجام...

ارتباط با ما

... دانلود ...

PAL-SECAM-NTSC...Mega Pixels چیست؟

با هر تصویر، چه با دوربین گرفته شود و چه با چشم انسان، مقداری تحریف و تغییر شکل و به عبارتی نویز (noise) وجود دارد. انسان برای درک تصاویری که می بیند نیازی ندارد هیچ کاری در مورد فیلتر کردن و از بین بردن نویزهای یک تصویر انجام دهد. مثلاً در یک روز ابری که مه همه جا را فرا گرفته، دید ما به شدت ضعیف و دچار مشکل می شود. اما هر آنچه را که قادر به دیدنش باشیم درک می کنیم، یعنی برای درک اشیاء نیازی به حذف نویزهای تصویر نیست. مثلاً اگر در این روز در حال رانندگی در یک جاده باشید و تصویر مبهمی از یک ماشین را علیرغم وجود مه می توانیم تشخیص دهیم و در مقابل آن عکس العمل نشان دهیم. و یا مثلاً زمانی که دچار سرگیجه می شوید، علیرغم این که تصاویر اطراف خود را تار و مبهم می بینید اما قادر به درک و تشخیص وسایل و تصاویر اطراف خود هستید. یعنی ابتدا صبر نمی کنید تا سرگیجه تان به پایان برسد و بعد تصاویر را تشخیص دهید و این یعنی با قدرت بینایی انسان، علیرغم خراب شدن تصاویر اطراف، می توانیم متوجه فضای اطراف خود بشویم.

اما برای بینایی ماشین ابتدا باید این نویزها طی فرآیندی که تصفیه کردن یا فیلترینگ نامیده می شود، از بین برود و بعد هر آنچه برای پردازش عکس لازم است انجام شود. خوشبختانه در حال حاضر تکنیک هایی برای انجام این کار وجود دارد. از بین بردن نویزها به صورت نرمال توسط تعدادی از نوابغ ریاضی با الگوریتم هایی که تحت عنوان treshholding یا quantizing نامیده می شود انجام می گردد. این فرآیند بسیار حرفه ای و پیچیده ای است و نیاز به دانش و پشتوانه بالای ریاضی دارد.

زمانی که خرابی ها از بین رفت، می توانیم پردازش عکس ها را ادامه دهیم که این کار با استخراج صورت ها و حالت ها از یک تصویر انجام می شود. تصویری که مونیتور نشان میدهد مجموعه ای از نقاط سیاه و سفید و یا سه رنگ سبز و قرمز و سفید است درست مانند حالتی که یک صفحه روزنامه را با بزرگنمایی بالا نگاه میکنیم، کوچکترین واحدی که مونیتور به وسیله آنها تصاویر را تشکیل میدهد پیکسل نامیده می شود.

در تصاویر موجود در روزنامه برای ایجاد سایه و شکل اندازه نقاط سازنده تصویر در قسمت های مختلف آن متفاوت است و همین امر باعث ایجاد تصویر و رنگ میگردد اما در دوربین ها تمامی پیکسل ها دارای ابعاد یکسانی هستند و هر چه تعداد این پیکسل ها افزایش یابد تصویر به دست آمده از دقت بالاتری برخوردار خواهد بود و جزئیات بیشتری از تصویر به دست خواهد آمد.

تعداد پیکسل ها

نوع دوربین تقریباً 50000 پیکسل: دوربین 8 میلی متری 200000 پیکسل: دوربین 16 میلی متری 1000000 پیکسل دوربین 35 میلی متری 300000 پیکسل: تلویزیون با سیستم NTSC 300000 پیکسل: تلویزیون با سیستم PAI 1000000 پیکسل: تلویزیون با دقت نمایش بالا با توجه به نقش حیاتی پیکسل ها در دوربین های دیجیتال، تولید کنندگان و تهیه کنندگان توجه بسیار خاصی نسبت به پارامتر فوق دارند. مگا پیکسل، واحد اندازه گیری بزرگتری نسبت به پیکسل است، مگا، به معنی یک میلیون و پیکسل نقاط بسیار کوچکی میباشند که یک عکس را ایجاد می نمایند. تمامی تصاویر از نقاط بسیار ریزی به نام پیکسل تشکیل می گردند. یک تصویر حاوی میلیون ها نقطه و یا پیکسل بوده که تشخیص آنان بدون چشم مسلح عملاً غیر ممکن می باشد. بدیهی است، هر اندازه که دوربین دیجیتال دارای پیکسل های بیشتری باشد، قادر به آگاهی جزئیات بیشتری از تصویر خواهد بود. بموازات افزایش اطلاعات مربوط به جزئیات یک تصویر، می توان براحتی ابعاد و اندازه تصویر را بزرگتر و عملیات مربوطه را در ارتباط با آنان انجام داد. برخی از وضوح های متداول که در دوربین های دیجیتال استفاده می گردد، بشرح زیر می باشد: 256 در 256 پیکسل: دقت فوق در اکثر دوربین های دیجیتال ارزان قیمت ارائه می گردد. دقت فوق پائین بوده و معمولاً کیفیت تصاویر اخذ شده توسط این نوع از دوربین ها نیز مطلوب نخواهد بود.

مجموع تمامی پیکسل ها 65.000 می باشد، 640 در 480 پیکسل: دقت فوق نیز پائین بوده و در اکثر دوربین های دیجیتال از آن استفاده می گردد. در صورتیکه قصد گرفتن تصویر و ارسال آن برای دوستان و یا استفاده از آنان در صفحات وب، وجود داشته باشد، دقت فوق می تواند در این رابطه پاسخگو باشد. مجموع تمامی پیکسل ها 307.000 می باشد.1216 در 913 پیکسل: در صورتیکه قصد چاپ تصاویر اخذ شده توسط دوربین های دیجیتال وجود داشته باشد، دقت فوق مطلوب خواهد بود مجموع پیکسل ها، 1.109.000 می باشد (مگاپیکسل) 1600 در 1200 پیکسل: دقت فوق بالا بوده و می توان تصاویر اخذ شده را با ابعاد بزرگتر چاپ نمود (یک تصویر 8 در 10 اینچ). مجموع تمامی پیکسل ها تقریباً دو میلیون می باشد. امروزه دوربین هائی با 2/10 میلیون پیکسل نیز عرضه شده است. ضرورت استفاده از دقت بالا در دوربین های دیجیتال، به نوع عملیاتی که می بایست بر روی تصویر انجام شود، بستگی دارد. در صورتیکه هدف استفاده از تصویر در صفحات وب و یا ارسال آنان از طریق نامه الکترونیکی برای دوستان باشد، می توان از دوربینی که دارای دقت 640 در 480 پیکسل است، استفاده نمود. تعداد تصاویری را که دوربین می تواند در خود نگهداری نماید، متناسب با افزایش وضوح تصویر، کاهش می یابد. در صورتیکه تصمیم به چاپ تصاویر اخذ شده وجود داشته باشد، می بایست از دوربین هائی که دارای تعداد پیکسل بیشتری می باشند، استفاده گردد. در حال حاضر، دوربین های چهار و پنج مگاپیکسلی متداول شده اند. در سیستم دوربین، انرژی الکتریکی به نور قابل رؤیت تبدیل می گردد. این پروسه تبدیل نور به انرژی الکتریکی به نام تبدیل فتوالکتریک نامیده میشود و پروسه بر عکس این تبدیلات به نام تبدیل جریان به نور نامیده می شود

1. pul-secam-ntsc...megapixels چیست؟

2. نظارت تصویری و ایجاد نقشه در مکان های مختلف

3. محل های مناسب برای نصب دوربین

4. سیستم های دوربین مدار بسته به زبان ساده (آنالوگ و دیجیتال)

5. سیستم های CCtv

6. دوربین کمی رایج در سیستم cctv

7. تکنولوژی های معمول دوربینهای مدار بسته

8. دوربین ها و تجهیزات تحت شبکه

9. انواع دوربین تحت شبکه

10. ده دلیل برای خرید دوربینهای تحت شبکه

11. مشخصات انواع دوربین

12. انواع لنز

13. سیستم های بیسیم و دوربین مدار بسته 204 GHz

14. آشنایی با برخی لغات

لینک کمکی